Szukaj na tym blogu

czwartek, 22 sierpnia 2013

PROFIL PRZESTĘPCY

PROFIL PRZESTĘPCY
Jak kształtuje się typowy profil "przestępcy narkotykowego" w Polsce? - To mężczyzna między 17 a 30 rokiem życia - wykształcony lub uczący się (student lub uczeń szkoły średniej). – mówi Agnieszka Sieniawska - Zazwyczaj posiada nieznaczne ilości marihuany i nie będąc świadomym możliwości umorzenia postępowania w jego sprawie – nie korzysta z przysługujących mu praw i dobrowolnie poddaje się karze- dodaje.  Dziś ogłoszono wyniki najnowszego Raportu Rzecznika Praw Osób Uzależnionych.

MARIHUANA – WRÓG PUBLICZNY NUMER JEDEN
Według Raportu wynika, że najczęstszym przedmiotem posiadania zakazanej prawem substancji okazała się marihuana. Na 97 przypadków posiadania, aż 81 dotyczyło właśnie tej substancji, z czego 38% dotyczyło posiadania do 0,5 grama, a 44% od 0,5 do 3 gramów – dodajmy, że były to przypadki posiadania relatywnie niewielkich ilości o najprawdopodobniej konsumenckim przeznaczeniu, które w wielu krajach europejskich zostały zdekryminalizowane lub zdepenalizowane. 



PRZESTĘPCA TO STUDENT LUB LICEALISTA
Najczęściej sprawcami byli młodzi mężczyźni: na 97 przeanalizowanych zgłoszeń do Programu Rzecznika było tylko 8 kobiet. W większości byli to mężczyźni – w wieku od 21 do 30 lat – w 29 przypadkach bardzo młodzi, od 16 do 20 roku życia, studenci oraz uczniowie lub absolwenci szkół średnich.

Profil klientów Programu Rzecznika pokrywa się z wynikami badań statystycznych zgłębiających materię rozpowszechnienia narkotyków w populacji ogólnej. 




Jak wskazują Artur Malczewski i Michał Kidawa z Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii przy KBPN w artykule pt. Używanie substancji psychoaktywnych w populacji generalnej – wyniki badania z 2009 roku:

Co dziesiąty badany w wieku 15-24 lata przyznał się do kontaktu z marihuaną lub haszyszem kiedykolwiek w życiu. /…/ Najwyższe odsetki respondentów odnotowano w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców – 9%, podczas gdy na wsi tylko 2%. /…/Osoby z wykształceniem wyższym od średniego częściej sięgały po przetwory konopi (9%), niż te z wykształceniem podstawowym (4%) czy zasadniczym zawodowym (3%). Wykształcenie jest również czynnikiem istotnym statystycznie (p<
0,013)

www.cinn.gov.pl/portal?id=15&res_id=258735

POWÓD PRZESTĘPSTWA? POSIADANIE OD 0,5 GRAM DO 3 GRAM
Okoliczności zatrzymań tych osób przedstawiają się schematycznie. - Protokoły zatrzymania analizowanych przez nas zgłoszeń we wszystkich przypadkach wskazywały, że przestępstwo posiadania małej ilości narkotyku wykryto podczas rutynowej kontroli policyjnej w okolicach klubów i parków – mówi Agnieszka Sieniawska - zatem w miejscach, w których przebywają młodzi ludzie, używający rekreacyjnie różnych substancji: legalnych, jak alkohol, i nielegalnych, jak marihuana – lub podczas kontroli drogowej samochodu. Sprawca posiadał przy sobie zazwyczaj od 0,5 do 3 gram marihuany. Interwencje odbywały się najczęściej w godzinach wieczornych: 47 przestępstw zostało wykrytych po godzinie 20:00, 13 w godzinach wcześniejszych- dodaje.
Każdy z nich był następnie zatrzymywany - w zależności od przypadku – na czas od 5 do 48 godzin w Policyjnej Izbie Zatrzymań. Po upływie tego czasu policjant po telefonicznej konsultacji z prokuratorem, proponował dobrowolne poddanie się karze. 


Dane te znajdują potwierdzenie w statystykach Komendy Głównej Policji, która podaje oficjalnie dane dotyczące statystyk z 2011 roku:

W 2011 r. wszczęto 22.940 postępowań karnych z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, najczęściej o przestępstwa z art. 62, zaś przestępcy narkotykowi prawie zawsze działają indywidualnie – pojedynczo – tak było w 91,3 % przestępstw. Postępowanie o przestępstwa narkotykowe praktycznie nie są umarzane w postępowaniu w niezbędnym zakresie – tak było zaledwie w 78 przestępstwach. Najczęściej do przestępstw narkotykowych dochodzi w dużych miastach (powyżej 500 tys. mieszkańców) – 19,8% ogółu przestępstw oraz w miastach liczących 20 – 50 tys. mieszkańców – 15,8 % ogółu.
Przestępstwa narkotykowe to domena mężczyzn - zarzuty otrzymało 29 146 osób, wśród nich było tylko 1 757 kobiet, czyli zaledwie 6 %. Ponad 41 % podejrzanych zostało „namierzonych” dzięki pracy Policji (operacyjnej, typowanie w bazach Policji, akcje policyjne), natomiast prawie 44 % - zostało zatrzymanych na gorącym uczynku. /…/ Główny przedmiot (rodzaj narkotyku) w przestępstwach narkotykowych to marihuana, haszysz  - w 52 197 przestępstwach, środki psychotropowe – w 4 078, heroina – w 1002, kokaina, crack  - 488 i jako kolejne ekstazy – 391. Miejscem  popełnienia tych przestępstw najczęściej jest ulica – prawie 43%  przypadków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz