Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 23 marca 2015

Filmowa relacja z debaty "Medyczne zastosowanie kannabinoidów w Polsce i na świecie"

9 marca 2015 roku, w Warsztacie Warszawskim przy pl. Konstytucji odbyła się otwarta debata poświęcona zagadnieniu zastosowania kanabinoidów w medycynie. Głównym gościem spotkania był amerykański ekspert ds. medycznej marihuany - Josh Stanley a także doktor Marek Bachański, neurolog dziecięcy, stosujący w swojej pracy medyczną marihuanę oraz Dorota Gudaniec- mama jego pacjenta, 5 letniego Maksa, pierwszego w Polsce dziecka oficjalnie leczonego medyczną marihuaną. Każdy z prelegentów miał dokładnie 10 min na swoje wystąpienie, następnie zaś głos był oddawany komentatorom- Prof. Monice Płatek, Dr Piotrowi Pacewiczowi, Dr Kamilowi Sipowiczowi, Iwonie Sierant oraz Kubie-pacjentowi leczącemu się medyczną marihuaną na własną rękę i mającym z tego powodu problemy z prawem.

Zapraszamy do ogladania w poniższym playerze oraz na nasz kanał You Tube:
https://www.youtube.com/channel/UCKJZDwQabcqqfJiidjYFKvQ
  

piątek, 13 marca 2015

Relacja z debaty: „Medyczne zastosowanie kanabinoidów na świecie”



Kilka godzin po zamkniętym spotkaniu dla lekarzy, w Warsztacie Warszawskim przy pl. Konstytucji odbyła się otwarta debata także poświęcona zagadnieniu zastosowania kanabinoidów w medycynie. Głównym gościem spotkania był amerykański ekspert ds. medycznej marihuany - Josh Stanley a także doktor Marek Bachański, neurolog dziecięcy, stosujący w swojej pracy medyczną marihuanę oraz Dorota Gudaniec- mama jego pacjenta, 5 letniego Maksa, pierwszego w Polsce dziecka oficjalnie leczonego medyczną marihuaną. Każdy z prelegentów miał dokładnie 10 min na swoje wystąpienie, następnie zaś głos był oddawany komentatorom- Prof. Monice Płatek, Dr Piotrowi Pacewiczowi, Dr Kamilowi Sipowiczowi, Iwonie Sierant oraz Kubie-pacjentowi leczącemu się medyczną marihuaną na własną rękę i mającym z tego powodu problemy z prawem. Komentatorzy w ciągu 5 min odnosili się do wypowiedzi ekspertów oraz przedstawiali swój punkt widzenia na temat medycznej marihuany, sytuacji panującej obecnie w naszym kraju oraz kroków, które można podjąć, żeby ułatwić chorym dostęp do często jedynej w ich przypadku skutecznej metody leczenia.

Josh Stanley opowiedział o początkach swojej pracy, efektach jakie daje leczenie medyczną marihuaną oraz o odpowiednim dostosowywaniu proporcji składników zawartych w roślinie tak, żeby terapia była jak najlepiej dostosowana do indywidualnego pacjenta. Przytoczył też przykład swojej pierwszej pacjentki, 5 letniej dziewczynki chorej na wyjątkowo ciężką formę lekoopornej padaczki. Charlotte próbowała wcześniej 18 różnych leków, niestety bezskutecznie. Po rozpoczęciu leczenia medyczną marihuaną liczba ataków u dziewczynki natychmiast spadła z 350 tygodniowo do zera i jak powiedział Josh „ po podaniu leku dziewczynka na jego oczach dosłownie się przebudziła”. Po 3 latach w terapii Charlotte nie potrzebuje już wózka inwalidzkiego ani rurek do karmienia, samodzielnie mówi, śmieje się oraz wyraża swoje potrzeby a ataki zmniejszyły się o ok. 99%. Dzieci z podobną historią są w USA setki, jeszcze więcej zaś czeka na tę formę terapii. 


Doświadczeniami ze swojej pracy podzielił się następnie Dr Marek Bachański, pierwszy polski lekarz, który pomimo prawnych trudności podjął się wyzwania jakim jest leczenie swoich małych pacjentów medyczna marihuaną. Opowiedział o trudnej i kosztownej procedurze jaką jest sprowadzenie do Polski leku na zasadach importu docelowego i o  niezwykłych efektach leczenia tą metodą dzieci chorych na ciężkie formy padaczki.


Po doktorze Bachańskim głos zabrała mama Maksa,  chłopca dla którego medyczna marihuana okazała się ratunkiem i jedyna skuteczna formą terapii. Maks urodził się z zespołem Downa a w wieku 7 miesięcy zachorował na ciężką formę padaczki.  Nie pomagały mu żadne inne leki oraz formy terapii i kiedy nastąpiło realne zagrożenie życia, mama chłopca zdecydowała się na spróbowanie leczenia medyczną marihuaną w czym pomógł jej właśnie doktor Marek Bachański. Efekty leczenia u chłopca były niesamowite-  obecnie ataki prawie nie występują, chłopiec nauczył się siadać, wyrażać swoje potrzeby i emocje oraz komunikować się z otoczeniem. Dzięki determinacji i sile swojej mamy oraz wsparciu doktora Bachańskiego chłopiec nie tylko mógł przeżyć ale także poczynił ogromne postępy w rozwoju. Dorota Gdaniec zaapelowała do wszystkich obecnych na Sali o dalsze wsparcie oraz podziękowała za tak liczną obecność (sala Warsztatu Warszawskiego była wypełniona po brzegi!). Przemówienie mamy Maksa było niezwykle wzruszające, utwierdziło nas także w przekonaniu, że warto jest działać- wierzymy, że dzięki wspólnemu zaangażowaniu pomoc może otrzymać wiele potrzebujących dzieci.
 

Marek Balicki, były Minister Zdrowia oraz prawniczka Monika Płatek wypowiedzieli się na temat medycznej marihuany z politycznego oraz prawnego punku widzenia, biorąc pod uwagę przede wszystkim obecną sytuację panującą na scenie politycznej oraz analizując szansę na przeprowadzenie niezbędnych ich zdaniem reform. Oboje podkreślili, że konieczna jest zmiana dotychczasowego, prohibicyjnego podejścia do substancji psychoaktywnych. Doktor filozofii, Kamil Sipowicz opowiedział o historii używania konopi w Polsce oraz o ich istotnej roli w literaturze i sztuce. Podkreślił, że wbrew powszechnemu przekonaniu konopie nie są rośliną, która przyszła do nas z zachodu w czasach kultury hipisowskiej ale były znane i stosowane na terenach słowiańskich od setek lat. Piotr Pacewicz, dziennikarz podkreślił konieczność rozróżnienia pojęć dopuszczenia marihuany do stosowania w celach leczniczych a depenalizacji/legalizacji jej rekreacyjnego używania. Jego zdaniem kwestie te powinny być rozpatrywane niezależnie od siebie.
 

Duża publiczność obecna na spotkaniu, zainteresowanie ze strony wszystkich tam obecnych oraz  ogromne wsparcie jakie otrzymała pani Dorota a także  Kuba- dorosły pacjent leczący się medyczna marihuaną pokazała także, że społeczeństwo widzi potrzebę zmian i jest na nie gotowe.



Zapraszamy także do zapoznania  się z opublikowanymi w mediach wywiadami oraz materiałami:
http://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/fakty-11-03-2015,523274.html
http://www.polskieradio.pl/10/3959/Artykul/1396185,Kontrowersyjny-temat-czy-marihuana-zrewolucjonizuje-medycyne
http://audycje.tokfm.pl/#TRNavSST
http://wyborcza.pl/1,91446,17546148,Lekarze__marihuana_znacznie_zmniejsza_liczbe_napadow.html
http://www.polskieradio.pl/7/1691/Artykul/1395788,Marihuana-stosowana-w-celach-medycznych-zlo-czy-dobro
http://pytanienasniadanie.tvp.pl/19170789/marihuana-lek-na-wiele-dolegliwosci
http://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/fakty-11-03-2015,523274.html
http://www.polskieradio.pl/10/3959/Artykul/1396185,Kontrowersyjny-temat-czy-marihuana-zrewolucjonizuje-medycyne
http://www.fakt.pl/wydarzenia/marihuana-lekiem-na-padaczke-lecza-dzieci-marihuana,artykuly,530352.html



Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z debaty:












Relacja z zamkniętego spotkania dla lekarzy „Medyczne zastosowanie kannabinoidów”



W poniedziałek 9 marca na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się zamknięte spotkanie warszawskich lekarzy poświęcone w całości zagadnieniu medycznego zastosowania kanabinoidów.  Jego uczestnikami byli m.in. lekarze z Instytutu Matki i Dziecka oraz profesorowie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Głównym gościem spotkania był  amerykański ekspert do spraw medycznej marihuany Josh Stanley, który już od 8 lat działa w tym zakresie nie tylko na terenie Stanów Zjednoczonych ale i na całym świecie. Jest współtwórcą koncepcji hodowania specjalnego gatunku medycznej marihuany z niską zawartością THC oraz wysoką zawartości CBD, która pozwala na redukcje efektu psychoaktywnego przy jednoczesnym zachowania działania leczniczego, dzięki czemu może być z powodzeniem stosowana u dzieci, szczególnie tych chorujących na lekooporną padaczkę.  Skuteczność konopi w leczeniu tej choroby jest niezwykle wysoka, a u dzieci znajdujących się w terapii można zaobserwować zmniejszenie napadów padaczkowych o ponad 90%. Podczas spotkania z polskimi lekarzami, Stanley opowiadał o swoich doświadczeniach z wdrażaniem leczenia medyczną marihuaną w USA, badaniach nad proporcjami substancji aktywnych zawartych w roślinie, które prowadził, żeby jak najlepiej dostosować leczenie do potrzeb poszczególnych pacjentów oraz o niesamowitych efektach jakie przynosi leczenie medyczną marihuaną.

Kolejną prelegentką podczas spotkania z lekarzami była Agnieszka Sieniawska, prawniczka oraz prezes Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej. Przedstawiła ona przepisy obowiązujące w polskim prawie, które wprawdzie nie umożliwiają stosowania medycznej marihuany w leczeniu jednak istnieją pewne furtki wynikające z członkostwa Polski w Unii europejskiej takie jak import docelowy, które pozwalają lekarzom na przepisanie swoim pacjentom odpowiedniego leku i sprowadzenie go z holenderskiej apteki. Rozwiązanie to jest niestety  bardzo kosztowne. Agnieszka Sieniawska zachęciła lekarzy do kontaktu oraz zaoferowała im pomoc prawna w razie wątpliwości związanych ze stosowaniem tej, niezbędnej niekiedy metody leczenia, u swoich pacjentów.

Następnie głos zabrał doktor Marek Bachański, neurolog dziecięcy, który jako pierwszy w Polsce stosuje u swoich pacjentów medyczna marihuanę. Przedstawił on badania, których wyniki, choć prowadzone na niewielkiej grupie pacjentów, były bardzo zachęcające i pokazywały wysoka skuteczność tej metody leczenia przy jednocześnie niewielkich skutkach ubocznych. Niezwykle klarownie przedstawił zagadnienie na przykładzie kilku swoich dziecięcych pacjentów, których życie zmieniło się diametralnie po wprowadzeniu terapii medyczną marihuana. Nie tylko znacznie zmniejszyła się u nich liczna napadów padaczkowych ( od 30 do prawie 100%) ale wiele z dzieci po raz pierwszy zaczęło siadać, śmiać się i nawiązywać kontakt ze swoimi opiekunami. Pierwszym oficjalnym pacjentem doktora Bachańskiego był Maks, chory na wyjątkowo ciężką odmianę lekoopornej padaczki, z która zmagał się od 8 miesiąca życia. Przed zastosowaniem u niego medycznej marihuany, był w stanie krytycznym a lekarze dawali mu tylko 10% szans na przeżycie.  Dzięki determinacji mamy Maxa, Doroty Gudaniec oraz działaniom podjętym przez dr Bachańskiego, chłopiec nie tylko żyje ale nie ma już napadów, komunikuje się z rodziną, okazuje uczucia i jest w stanie odbywać rehabilitacę. Pacjentów takich jak mały Maks jest już w Polsce więcej, jednak wciąż wiele dzieci czeka na szansę na lepsze życie i terapie, która z powodu panujących przepisów wciąż jest tak trudno dostępna.

Mama Maxa także była obecna na spotkaniu i przedstawiając historię swojego syna
zaapelowała do znajdujących się na sali lekarzy o korzystanie z możliwości jakie daje obowiązujący obecnie przepis o imporcie docelowym ale także o poparcie dla zmiany w prawie, która umożliwiłaby stosowanie medycznej marihuany w leczeniu i sprawiłaby, że ta forma terapii stałaby się powszechnie dostępna dla wszystkich potrzebujących tego pacjentów.  Dzięki współpracy środowiska medycznego, rodziców, pacjentów, aktywistów, prawników oraz polityków mamy szanse na leczenie oraz poprawę jakości życia wielu pacjentów, w tym ciężko chorych dzieci.  


Zapraszamy także do zapoznania  się z opublikowanymi w mediach wywiadami oraz materiałami:
http://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/fakty-11-03-2015,523274.html
http://www.polskieradio.pl/10/3959/Artykul/1396185,Kontrowersyjny-temat-czy-marihuana-zrewolucjonizuje-medycyne
http://audycje.tokfm.pl/#TRNavSST
http://wyborcza.pl/1,91446,17546148,Lekarze__marihuana_znacznie_zmniejsza_liczbe_napadow.html
http://www.polskieradio.pl/7/1691/Artykul/1395788,Marihuana-stosowana-w-celach-medycznych-zlo-czy-dobro
http://pytanienasniadanie.tvp.pl/19170789/marihuana-lek-na-wiele-dolegliwosci


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania: